8 marca udaliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Już na parterze wszyscy skierowali wzrok na Wahadło Foucaulta. To najdłuższe wahadło zamontowane na stałe w Polsce. Toruński model wahadła to 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie osiem kondygnacji. Dzięki temu wahadło jest widoczne ze wszystkich pięter wystawowych. Wahadło Foucaulta pozwala obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi.
Potem odbyło się oglądanie kolejnych wystaw. Głównym tematem wystawy „O obrotach” jest ruch obrotowy i jego zastosowania praktyczne. Ekspozycja pokazuje również zjawiska z nim związane, m.in. występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym na Ziemi. Centralnym punktem wystawy „Rzeka” jest model koryta rzeki – od źródła po ujście. Ekspozycja nawiązuje do przepływającej przez Toruń Wisły. Dzięki tej ekspozycji zobaczyliśmy ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki. Na wystawie znajdują się modele, m.in. oczyszczalni ścieków i tamy. Wszystkie eksponaty wystawy są interaktywne, umożliwiają samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz obserwację zjawisk fizycznych. Pomogą w tym liczne stanowiska o tematyce hydrologicznej, biologicznej oraz ekologicznej. Atrakcją tej części są stanowiska doświadczalne – śruba Archimedesa, winda wodna czy fontanna. Atrakcją dla naszych dzieci był również statek piracki. Kolejna wystawa to „Idee”. Znaleźliśmy tu 21 interaktywnych eksponatów oraz specjalnie przygotowane elementy aranżacji tworzące niezwykłą przestrzeń. Centralnym elementem wystawy jest eksponat Szepcząca ściana, wokół którego rozmieszczone są cztery strefy tematyczne: Komunikacji, Sztuki i piękna, Życia oraz Konstruktora. Na wystawie można było się dowiedzieć jak zbudowane jest ludzkie ciało i czym różni się komórka zwierzęca od roślinnej. Zapaleni majsterkowicze przekonali się jak zbudowany jest telefon i jak działa prawdziwa radiostacja. Motywem przewodnim wystawy „przeŻYCIE” jest przygoda, którą każdy z nas mógł przeŻYĆ. Przestrzeń ekspozycji zaaranżowana została w sposób przyjazny dla dzieci, tworząc nowy osobny świat kreatywnej zabawy, pełen niezwykłych stanowisk interaktywnych. Zobaczyliśmy na niej eksponaty o treści przyrodniczej, fizycznej i podróżniczej. Część stanowisk służy przede wszystkim zabawie rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych.
„...To takie proste!” to wystawa obejmująca 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Podstawę systemu wystawowego stanowią klocki gry komputerowej Tetris, których różne układy harmonijnie tworzą kompozycję ekspozycji. Wszystkie strefy zostały zaprojektowane w różnorodnej kolorystyce, tak by zwiedzający bez problemu mógł przyporządkować pojedynczy eksponat do danego obszaru. Jednym z najważniejszych czynników na tej wystawie jest kreatywność i innowacyjność zwiedzającego, który dzięki odpowiednio dobranym strefom tematycznym oraz eksponatom, sprawiają, że może odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy.
Każdy z nas znalazł tu coś co go poruszyło i zostanie na długo w pamięci.